FAQ – Často kladené otázky

Aký je rozdiel medzi konvekčným a infračerveným kúrením?

Rozdiel je v spôsobe odovzdávania tepelnej energie. Kým konvekčné systémy ohrievajú vzduch, infrakúrenie ohrieva predmety a steny v miestnosti a až od nich sa sekundárne ohrieva vzduch. Výsledkom je rovnomerne vykúrená miestnosť bez prúdenia vzduchu, bez vírenia prachu a suché steny bez plesní – komfort a tepelná pohoda!

Prečítajte si výskumnú správu (PDF) Technickej univerzity v Kaiserslauterne. ( Príkladné porovnávacie merania medzi infračerveným vykurovaním a plynovým vykurovaním v oblasti starej zástavby „)

 

Má zmysel kúriť pomocou infrakúrenia? Je to ekologické?

S naším infra kúrením určite! V porovnaní s akumulačnými pecami spotrebuje až o 50% menej elektrického prúdu! Ekologická budúcnosť patrí infra kúreniu v spojení s fotovoltaickou rodinnou mini elektrárňou!

 

Čo sú infračervené lúče?

Infračervené lúče sú rovnako, ako slnečné lúče, elektromagnetické vlny. Infrakúrenie využíva dlhovlnné infražiarenie typu C, ktoré je absorbované už povrchovou vrstvou pokožky a nepreniká do jej spodných vrstiev. Toto žiarenie je neškodné a pocitovo veľmi príjemné.

 

Aký je rozdiel medzi A,B a C infračervenými lúčmi?

Infračervené lúče typu C sú dlhovlnné lúče o vlnovej dĺžke 8-15µm, využívané najmä na infrakúrenie. Lúče typu A a B sa využívajú v špeciálnych infražiaričoch, tieto prenikajú hlbšie do organizmu.

 

Môže byť infra kúrenie plnohodnotné kúrenie?

Infračervené kúrenie Digelheat a ElboTherm je plnohodnotné kúrenie použiteľné takmer vo všetkých typoch nehnuteľností. Je však nevyhnutné správne vypočítať potrebný výkon.

 

Koľko infrapanelov a aké potrebujem na vykúrenie miestnosti?

Počet a typ infrapanelov závisí od veľkosti miestnosti, izolácie, presklenia, umiestnenia v rámci budovy, miestnych klimatických podmienok, ako aj od požiadaviek na teplotu a dizajn.

 

Akú má Vaše kúrenie životnosť?

Kúrenie Digelheat a ElboTherm má teoretickú životnosť cca 100.000 vykurovacích hodín. (Pri bežnom kúrení cca 50 rokov!)

 

Prečo odporúčate elektrické kúrenie, nie je moc drahé?

Pojem elektrické kúrenie si zvykneme spájať s 2-3.000 W akumulačnými pecami, ktoré boli a sú naozaj žrútmi prúdu.  S našou technológiou dokážete vykurovať Vaše priestory už pri 40-60 W/m2, samozrejme v závislosti od izolácie Vašej stavby.

 

S akými nákladmi mám pri infrakúrení počítať?

Infrakúrenie Digelheat a ElboTherm je veľmi úsporné kúrenie. Spotreba je závislá od klímy v danej oblasti, dĺžky zimy, zateplenia budovy ako aj požadovanej teploty v budove. Orientačne v Bratislave, počas priemerne studenej zimy, pri nízkoenergetickom dome cca 7  Eur/m2 na rok.

 

S akými vedľajšími nákladmi treba rátať?

Na rozdiel od všetkých konvenčných vykurovacích systémov je infrakúrenie bezúdržbové a nemá žiadne vedľajšie náklady!

 

Čo potrebujem k montáži?

Infrapanely Digelheat Vám dodáme vrátane montážnej sady na stenu aj strop (2 konzoly, 8 skrutiek, 8 hmoždiniek a montážna šablóna). Potrebujete len vodováhu, vrták a vŕtačku.

Infrapanely ElboTherm dodáme vrátane montážnej konzoly na stenu. Konzolu pre stropné uchytenie je možné doobjednať.

 

Môžem si infrapanely osadiť sám?

Jednou z veľkých predností nášho vykurovacieho systému je jednoduchosť montáže. Ak panel zapojíte priamo do zásuvky, alebo prostredníctvom zásuvkového termostatu, môžete si ho osadiť svojpomocne. Ak bude panel ovládaný prostredníctvom podomietkového spínača, je potrebné, aby ho osádzal odborník, inak stratíte nárok na záruku!

 

Akú reguláciu vyžaduje infrakúrenie?

Infrapanely môžeme regulovať pomocou jednoduchého zásuvkového termostatu, izbového termostatu, ako aj pomocou zložitejšieho termoregulačného systému s využitím rádiovej termocentrály. Ideálne je regulovať každú izbu samostatným izbovým termostatom. Nezabúdajte však, že samotné infrapanely majú výrazne dlhšiu životnosť ako termostaty. Ak sa však pokazia termostaty, zlyhá celé kúrenie.

 

Dá sa regulovať povrchová teplota infrapanelu?

Povrchová teplota infrapanelu sa nedá regulovať je nastavená tak, aby bola prevádzka panelu čo najefektívnejšia. Každý panel má však poistky proti prehriatiu.

 

Ako zistím potrebný výkon infrakúrenia pre moje bývanie?

Výpočet infračerveného kúrenia zahŕňa viacero premenných. Radi Vám pomôžeme, viac na tejto stránke v stati cenové ponuky. Ak nám dodáte potrebné informácie, presne Vám vyrátame potrebný výkon pre každú miestnosť. Pri správnom naplánovaní a realizácii Vás čaká bývanie v komfortne vykúrených priestoroch s celoročnou tepelnou pohodou.

 

Akú elektroinštaláciu potrebujem, keď chcem infrakúrenie?

Pre infrapanely  potrebujete štandartnú 230 V elektroinštaláciu. Ak realizujete novostavbu, pre infravykurovanie je výhodné pripraviť samostatné elektrické obvody, čo Vám umožní dostať zvýhodnenú cenu na elektrinu – nízku tarifu až na 20 hodín denne. To isté platí aj pri rekonštrukcii, ak ju plánujete rozsiahlu, oplatí sa Vám vytvoriť nové elektroinštalačné obvody.

 

Ak sa rozhodnem pre infrapanely, čo urobiť s pôvodným plynovým (iným) kúrením?

Máte viacero možností. Keď si k infrakúreniu zabezpečíte napr. elektrické ohrievače vody alebo slnečné kolektory na ohrev vody, Vaše staré kúrenie bude nadbytočné. Môžete sa ho zbaviť a získate tak ďalšiu miestnosť k dobru – kotolňu a nemusíte každoročne kontrolovať plynové zariadenie a komín. Navyše ak sa budete sťahovať, viete si svoje infravykurovanie vziať so sebou.

 

Nepopálim sa na infrapanely?

Infrakúrenie je bezpečný typ kúrenia. Navyše Digelheat infrapanely spĺňajú prísne európske normy TUV a CE a disponujú triedou ochrany IP 54 (ochrana proti špliechajúcej vode). Infrapanely Elbotherm IP 44. Každý jeden náš infrapanel je preskúšaný skôr, než opustí výrobu, čo zaručuje kvalitu a bezpečnosť zároveň. Infrapanely nevydávajú žiadne zvuky ani pachy, a keďže sú pevne primontované o stenu alebo o strop, nehrozí žiadne poranenie. Povrchová teplota infrapanelov Digelheat a ElboTherm  je cca 95OC, môžete sa chytiť a nepopálite sa.

 

Aké miesto v miestnosti je najvhodnejšie na umiestnenie infrapanelu?

Energeticky najvýhodnejšie je umiestnenie na strop, alebo v hornej tretine steny. Pre dosiahnutie najvyššieho komfortu je dobré výkon rozdeliť do viacerých menších panelov a rozmiestniť ich rovnomerne v miestnosti (energeticky to nie je podmienkou). Panel musí mať pred sebou voľný priestor, nemá byť ničím prekrytý. Všeobecne platí, že by sa nemal umiestňovať oproti sklenej stene, tam hrozí väčší únik tepla. Aj v tejto veci Vám radi poradíme a zadefinujeme najvhodnejšie umiestnenie z hľadiska ekonomiky, ale aj požadovaného komfortu.

 

Aké sú výhody a nevýhody umiestnenia infrapanelov na strop?

Z hľadiska energetickej výhodnosti je to väčšinou najvhodnejšie umiestnenie. Treba však brať do úvahy aj požiadavku maximálneho komfortu. Najteplejšie miesto na ľudskom tele je hlava. Sálanie zhora priamo na hlavu nemusí byť to najpríjemnejšie riešenie.

 

Keď sa rozhodnem pre infrakúrenie, potrebujem pre tento typ kúrenia 400 V prúd?

Nie nepotrebujete. Postačia Vám klasické 230V elektroinštalácie s dostatočne nadimenzovaným istením.

 

Ako dlhú záruku poskytujete?

Infrakúrenie Digelheat Vám poskytuje 60 mesačnú záruku. Infrakúrenie ElboTherm od 24 mesiacov do 60 mesiacov podľa konkrétneho produktu.

 

Môžem mať na mojom infraobraze aj vlastné motívy napr. fotky mojích detí?

Samozrejme, ak si u nás záväzne objednáte infrapanel vo forme obrazu a dodáte nám kvalitné podklady v elektronickej podobe vo veľkosti od 300dpi Pixel/Zoll.

 

Môže byť infračervené žiarenie zdraviu škodlivé?

Infračervené žiarenie sa každodenne vyskytuje okolo nás, je to žiarenie, ktorým nás zohrieva slnko. Naopak, infračervené žiarenie je zdraviu prospešné a jeho priaznivé účinky sa využívajú aj v medicíne. Viac nájdeš na našej hlavnej stránke.

 

Dajú sa vykurovať infrapanelmi vlhké miestnosti, ako kúpeľňa, WC?

Infrakúrenie je maximálne vhodné do týchto priestorov z viacerých dôvodov. Šetrí Vám priestor (kúpeľne a WC bývajú rozlohou často veľmi malé – možná inštalácia do stropu). Všetky infrapanely disponujú vysokým stupňom ochrany proti špliechajúcej vode IP 54 (H4A)  IP 44 (ElboTherm), čiže sú vysoko bezpečné. A navyše, ak bojujete v týchto vlhkých priestoroch s plesňami, infrakúrenie Vám pomôže vysušením stien zahubiť nežiadúce plesne.

 

Produkuje infrakúrenie elektrosmog?

Väčšinou sa uvádza, že infrakúrenie nie je zdrojom elektrosmogu, ale pravdou je, že infrapanel vytvára elektromagnetické pole porovnateľné s malou 40 wattovou žiarovkou. Čiže je to zanedbateľná hodnota.

 

Aká je povrchová teplota infrapanelov?

Infrapanely Digelheat a ElboTherm, ktoré sú určené na kúrenie v obytných priestoroch, kanceláriách, obchodoch, majú povrchovú teplotu cca 85 – 95OC. Je to bezpečná teplota a pri bežnom krátkom kontakte nemôže dôjsť k popáleniu, navyše povrch panelu má nízku tepelnú vodivosť.

 

Obsahuje infrapanel nejaký ventilátor?

Keďže infrakúrenie je sálavý typ vykurovania, nepotrebuje žiadny ventilátor. Infrapanely tak nevydávajú žiadne zvuky a navyše vďaka svojmu princípu vyhrievania ani nevíria prach. Vytvárajú tak u Vás doma, alebo v práci zdravšie prostredie.

 

Ako si môžem  zadovážiť infrakúrenie Digelheat a ElboTherm?

Môžete si ho objednať priamo u nás na kontaktných telefónoch, u našich obchodných zástupcov a u našich obchodných partnerov podľa vlastných preferencií. Nákupná cena je v danom období u všetkých rovnaká!

 

Prečo si kúrenie DigelHEAT a Elbotherm nemôžem objednať prostedníctvom e-shopu?

Naším cieľom je vaša maximálna spokojnosť. Aby sme sa tomu cieľu aspoň priblížili, je potrebné, aby sme Vám „ušili“ kúrenie na mieru.

Na jednej strane vieme určiť cenu vášho kompletného kúrenia až na základe výpočtu potrebného výkonu a Vami zadaných požiadaviek na dizajn. Druhou, nie zanedbateľnou príčinou, sú e-shopové ponuky dovozcov z Číny, Turecka, Thajska či Maroka vo veľmi nízkej cene i kvalite, pričom kvalitatívny rozdiel medzi nimi a našimi infrapanelmi sa nedá zistiť na základe návštevy webovej stránky. Produkt treba vidieť v realite. V prípade Vášho záujmu, Vám náš sortiment príde predstaviť náš regionálny obchodný zástupca. Jeho úlohou bude taktiež osobne riešiť každú prípadnú reklamáciu, k Vašej spokojnosti.